Domowe wino robimy już od jakiegoś czasu: wiśniowe, winogronowe, z czarnej porzeczki, wieloowocowe nawet pomarańczowe :) Polecam Wam, bo przygotowanie nie jest trudne - choć może takie się wydaje, trzeba natomiast zaopatrzyć się w kilka produktów. Przepis, który dziś Wam podaję jest na butlę 20 l. Wino, które wychodzi z przepisu jest słodkie. Musimy uzbroić się w cierpliwość, bo na efekt trzeba poczekać trzy miesiące - ale warto, uwierzcie :)


Potrzebujemy:
  • butlę do wina 20 l z korkiem, rurką
  • wężyk
  • opakowanie drożdży winiarskich do czerwonego wina
  • opakowanie pożywki
  • 4 kg wiśni
  • 6,5 l wody
  • 6,5 kg cukru (ja nie dodaję całego, ale to opiszę w dalszej części)
Dzień 1
Wiśnie myjemy, ja nie dryluję i wrzucamy do butli. Część wody z 4 kg cukru podgrzewamy, aż do rozpuszczenia cukru - cały czas mieszamy. Woda z cukrem musi być ciepła, nie może być za gorąca. Wodą z rozpuszczonym cukrem zalewamy wiśnie. Dodajemy pozostałą wodę - tak aby łącznie było 6,5 l. Zakładamy korek z rurką. 

Dzień 2
Do garnuszka wlewamy około 1/2 szklanki wody i dodajemy drożdże winiarskie. Podgrzewamy i mieszamy, aby się połączyły. Nie zagotowujemy, studzimy i zimne dodajemy do butli, zakładamy korek z wężykiem. Pozostawiamy na trzy dni.

Dzień 5
Pożywkę rozpuszczamy w odrobinie wody, dodajemy do butki, zamykamy korkiem z rurką i pozostawiamy na 2 miesiące. 

Po dwóch miesiącach
Za pomocą wężyka ściągamy wino. Wiśnie usuwamy z butli. Płuczemy. Wino ponownie wlewamy do butli. Smakujemy wino, jeśli chcemy bardziej słodkie możemy dodać więcej cukru, rozpuszczamy go w części wina, które lekko podgrzewamy i dodajemy do butli. Wino już bez owoców pozostawiamy na miesiąc. Jest to czas na klarowanie. Po tym czasie ściągamy wino i przelewamy do butelek. 

Komentarze

  1. uuuu super ten przepis. To teraz trzeba się zaopatrzyć w potrzebne narzędzia i wypróbować ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piłam takie, jest świetne :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak ja lubię naleweczki i winka z wiśni. Wiesz co? Bierz to i wpadaj do mnie!

    OdpowiedzUsuń
  4. Ok tak :) takie to i ja lubię :) mój mąż jest w tych trunkach ekspertem :) narobić a potem mamy co pić zimą :) :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Pamiętam domowe wina...
    Dzisiaj już nikt w mojej rodzinie ich nie robi. Przerzuciliśmy się na nalewki.
    A taki kieliszek domowego winka smakował bajecznie!

    OdpowiedzUsuń
  6. Ojojoj... kochana, jak będziesz się wybierać z tym winem do Małgosi Kijowskiej, koniecznie daj znać... też pojadę :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ale bym spróbowała takiego winka domowej roboty.

    OdpowiedzUsuń
  8. Mniam 😁😁 już by się człowiek napił chętnie

    OdpowiedzUsuń
  9. A kiedy można wpaść na degustację? Pycha☺️

    OdpowiedzUsuń
  10. Wino do robienia zostawiam innym. Nie moja bajka. Ale wygląda smakowicie :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Takie wino domowe jest super. Babcia zawsze robiła

    OdpowiedzUsuń
  12. To są zupełnie moje smaki. Wino Wiśniowe jest rewelacyjne.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :) Napisz co o tym sądzisz :) Będę bardzo wdzięczna :)

Etykiety

akcja błyskawiczny piątek Alkohole ananas babeczki Babka Babka gotowana baleron banan barszcz batoniki bazylia bez pieczenia beza bezy biały barszcz bigos bigos ze słodkiej kapusty biszkopt biszkopty bita śmietana blok boczek botwinka Boże Narodzenie brokuły brzoskwinie budyniowy krem budyń bułki buraki bzu cannelloni cappuccino cebula chilli chipsy chleb Chłodniki chrzan Ciasteczka Ciasto ciasto francuskie ciasto naleśnikowe cukinia curry cynamon cytryna czarna porzeczka czarny bez czekolada czosnek danie obiadowe deser Dietetycznie do kawy do mięsa domowa przyprawa piernikowa domowa szynka domowa wędlina domowe musli domowe pieczywo domowej roboty Domowy ketchup domowy kisiel drożdże drożdżówka duszone dynia dżem fasola feta FIT Flaki granat granola gruszki grzyby suszone imbir jabłka Jajka jarmuż jednogarnkowe jogurt kajmak kajzerki kakao kakaowe kalafior kapary kapusta Kapusta modra kardamon karkówka karp kasza jaglana kawa kefir Keto kiełbasa ze słoika Kiszonki kiwi kluseczki kokos koktajl koktajlowe konfitura koperek kremówka Kruche kruszonka Kurczak kuskus kwiat czarnego bzu legumina lody łosoś Majonez Makaron maliny marchew marmolada Marynata masa serowa mascarpone masło orzechowe maślanka Mazurek mąka kukurydziana mąka orkiszowa mielone Mięsne mięta migdały miód młoda kapusta mogdały morele mozzarella Mrożonki Muffinki na grilla na kanapkę na kruchym spodzie Na słodko Na śniadanie na zakwasie na zimno na żeberkach naleśniki Nalewki Napoje nasiona chia nutella Obiad ogórki omlet orzechy otręby pszenne owsiane pancakes papryczka parmezan pasta jajeczna pasztet pączki pestki dyni pęczak pieczarki pieczone jabłko pieczone ziemniaki pieczywo pierniczki Piernik Pierogi pierś z indyka pierś z kurczaka pietruszka Pizza Placek Placki placuszki pomarańcze pomidorówka por porzeczki potrawy wigilijne przekąska Przepisy kulinarne Przetwory rabarbar rodzynki rogaliki Ryby ryż salami Sałatki schab seler ser serek sernik sezam skórka pomarańczowa skrzydełka Smalec soczewica solone orzeszki sorbet sos Sosy Surówka suszone pomidory suszony chrzan Sylwester syrop szaszłyki szparagi szpinak śledzie śliwki śliwki kalifornijskie Śniadanie/kolacja Świąteczne przygotowania z Sunflower Tarty Torty truskawki tuńczyk twaróg udka w kokilkach w occie w oleju Warzywa wątróbka Wielkanoc wino wiśnie Wuzetka z bakaliami z białek z lawendą z makaronem z makiem Z mąki Z olejem z owocami z piekarnika z szynkowara z warzywami zakwas zalewa octowa zapiekanka zielony szejk ziemniaki ziołowe Zrazy zupa-krem Zupy żeberka żurawina żurek