Domowe wino z owoców czarnego bzu

Witajcie w pierwszy dzień jesieni :) Pogoda rozpieszcza nas na całego, więc korzystajmy ile się da - wszak nie wiadomo jak długo to potrwa. Ja witam dziś jesień lampką przecudnego w smaku i kolorze wina z mojej domowej winiarni. Jeśli macie dostęp do czarnego bzu, zbierajcie i róbcie - to takie proste, zresztą zobaczcie sami :)


Przygotowujemy:
  • balon 15 l z rurką fermentacyjną
  • 5 kg dojrzałych owoców czarnego bzu
  • 5 l wody
  • 2,5 kg cukru
  • 4 g drożdży winiarskich
  • opakowanie pożywki
  • 20 g kwasku cytrynowego
Zebrane owoce czarnego bzu pozbawiamy szypułek. Ważymy po obraniu. Umyte przekładamy do garnka, zalewamy wodą i zagotowujemy. Pozostawiamy do ostygnięcia, miażdżymy owoce tłuczkiem do ziemniaków, dodajemy drożdże winiarskie, mieszamy i całość przelewamy do butli - zakładamy korek i rurką. Na drugi dzień rozpuszczamy cukier w małej ilości wody, podgrzewamy aby cukier się rozpuścił i zimne dodajemy do butli - zakładamy korek z rurką. Na trzeci dzień dodajemy kwasek cytrynowy rozpuszczony w odrobinie wody i pożywkę. Odstawiamy w ciemne, ciepłe miejsce na miesiąc. Po upływie tego czasu zlej wino z owoców, przelej do balonu, zamknij korkiem z rurką i pozostaw na 2 miesiące do sklarowania. Po tym czasie za pomocą wężyka zlej wino znad osadu, przelej do butelek i zakorkuj. 

Komentarze

  1. To dla mnie nowość, nie wiedziałam że można robić takie wino. Jestem bardzo ciekawa jak smakuje :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pierwsze robiłem 3 lata temu na oko, było cudowne.
      W ubiegłym roku dałem zbyt mało owoców, wyszło gorsze, mniej aromatyczne.
      Tego roku przesadziłem z ilością owoców, wyszła spora gorycz. Mam nadzieje, że się wyklaruje, jest świeże. Dziś robię kolejne, lecz dam mniej owoców.

      Usuń
  2. Kochanie, to ja może wpadnę na to wnio. Zgadzasz się?

    OdpowiedzUsuń
  3. Takie wino musi mieć moc :-) Samo zdrowie, moja teściowa zbiera owoce na sok, ale podeśle jej Twój przepis.

    OdpowiedzUsuń
  4. Moja Mama robiła takie wina. Mieszkaliśmy na wsi i czarnego bzu było pod dostatkiem.
    Robiła soki i wina. Sok był dobry na przeziębienie. Wino rozgrzewało :-)
    Dobre na jesienne i zimowe dni.
    Pozdrawiam :-)
    Irena - Hooltaye w podróży

    OdpowiedzUsuń
  5. Justynko jak się skończy ten cyrk na świecie to konieczne musimy się spotkać i upić tym Twoim winem :) uwielbiam czerwone winko i moja druga połówka też robi sam, takze będzie można się wymienić smakiem :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Oo jak przepis, bardzo ciekawy. Inaczej robiony to i inaczej smakuje

    OdpowiedzUsuń
  7. Kiedyś robiłam wino, ale nie z czarnego bzu, zawsze miałam wrażenie, że pomylę rośliny i zrobię wino z czegoś trującego, ale ja się na roślinach nie znam, więc to całkiem możliwe.

    OdpowiedzUsuń
  8. Z winem z czarnego bzu jeszcze się nie spotkałam :))) To po prostu samo zdrowie, a i kolor taki głęboki i piękny :)
    Pozdrawiam ciepło, Agness:)

    OdpowiedzUsuń
  9. Zaskoczyłaś mnie tym gotowaniem owoców. Nie spotkałam się z taką metodą. U mnie raczej nigdzie nie ma czarnego bzu, ale podpytam sąsiadkę czy nie ma swoich miejsc ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Wina nie robiłam. U nas robi się nalewkę i powidła.

    OdpowiedzUsuń
  11. To zbieranie czarnego bzu jednak najgrsze.

    OdpowiedzUsuń
  12. Wino z czarnego bzu jest na pewno wyśmienite.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :) Napisz co o tym sądzisz :) Będę bardzo wdzięczna :)

Etykiety

akcja błyskawiczny piątek Alkohole ananas babeczki Babka Babka gotowana baleron banan barszcz batoniki bazylia bez pieczenia beza bezy biały barszcz bigos bigos ze słodkiej kapusty biszkopt biszkopty bita śmietana blok boczek botwinka Boże Narodzenie brokuły brzoskwinie budyniowy krem budyń bułki buraki bzu cannelloni cappuccino cebula chilli chipsy chleb Chłodniki chrzan Ciasteczka Ciasto ciasto francuskie ciasto naleśnikowe cukinia curry cynamon cytryna czarna porzeczka czarny bez czekolada czosnek danie obiadowe deser Dietetycznie do kawy do mięsa domowa przyprawa piernikowa domowa szynka domowa wędlina domowe musli domowe pieczywo domowej roboty Domowy ketchup domowy kisiel drożdże drożdżówka duszone dynia dżem fasola feta FIT Flaki granat granola gruszki grzyby suszone imbir jabłka Jajka jarmuż jednogarnkowe jogurt kajmak kajzerki kakao kakaowe kalafior kapary kapusta Kapusta modra kardamon karkówka karp kasza jaglana kawa kefir Keto kiełbasa ze słoika Kiszonki kiwi kluseczki kokos koktajl koktajlowe konfitura koperek kremówka Kruche kruszonka Kurczak kuskus kwiat czarnego bzu legumina lody łosoś Majonez Makaron maliny marchew marmolada Marynata masa serowa mascarpone masło orzechowe maślanka Mazurek mąka kukurydziana mąka orkiszowa mielone Mięsne mięta migdały miód młoda kapusta mogdały morele mozzarella Mrożonki Muffinki na grilla na kanapkę na kruchym spodzie Na słodko Na śniadanie na zakwasie na zimno na żeberkach naleśniki Nalewki Napoje nasiona chia nutella Obiad ogórki omlet orzechy otręby pszenne owsiane pancakes papryczka parmezan pasta jajeczna pasztet pączki pestki dyni pęczak pieczarki pieczone jabłko pieczone ziemniaki pieczywo pierniczki Piernik Pierogi pierś z indyka pierś z kurczaka pietruszka Pizza Placek Placki placuszki pomarańcze pomidorówka por porzeczki potrawy wigilijne przekąska Przepisy kulinarne Przetwory rabarbar rodzynki rogaliki Ryby ryż salami Sałatki schab seler ser serek sernik sezam skórka pomarańczowa skrzydełka Smalec soczewica solone orzeszki sorbet sos Sosy Surówka suszone pomidory suszony chrzan Sylwester syrop szaszłyki szparagi szpinak śledzie śliwki śliwki kalifornijskie Śniadanie/kolacja Świąteczne przygotowania z Sunflower Tarty Torty truskawki tuńczyk twaróg udka w kokilkach w occie w oleju Warzywa wątróbka Wielkanoc wino wiśnie Wuzetka z bakaliami z białek z lawendą z makaronem z makiem Z mąki Z olejem z owocami z piekarnika z szynkowara z warzywami zakwas zalewa octowa zapiekanka zielony szejk ziemniaki ziołowe Zrazy zupa-krem Zupy żeberka żurawina żurek