Strucla makowa - krucho-drożdżowa

Całe życie bałam się zrobić makową struclę. W domu rodzinnym robiła ją zawsze babcia i kiedy jako dziecko jej asystowałam, wbiłam sobie do głowy, że to bardzo trudne zadanie :) W tym roku postanowiłam zaryzykować. Posłużyłam się przepisem z Skutecznie.Tv. Było prosto, szybko i przyjemnie. Tak się rozochociłam, że za chwilę piekę następną. Polecam Wam - warto zaryzykować :)  


Masa makowa: 
  • 150 g maku 
  • 500 ml mleka
Mleko zagotowujemy, zmniejszamy gaz i wsypujemy mak. Gotujemy często mieszając przez 20 minut. Po tym czasie zostawiamy mak w gorącym mleku przez 10 minut. Następnie odcedzamy z mleka. Ostudzony i odsączony mak mielimy trzykrotnie. 
  • 60 g orzechów 
  • 60 g rodzynek 
  • 30 g suszonych moreli 
  • 30 g skórki pomarańczowej 
Bakalie drobno posiekać. 
  • 60 g masła 
  • 3 łyżki płynnego miodu 
  • 1/3 szklanki cukru 

Masło przekładamy do garnka i roztapiamy. Następnie dodajemy miód i cukier – dokładnie mieszamy do całkowitego połączenia. Wsypujemy bakalie i mieszamy tak, aby dokładnie połączyły się z masłem i miodem. Dodajemy przemielony mak i kolejny raz dokładnie mieszamy. Smażymy przez około 5 minut. Po tym czasie pozostawiamy do ostygnięcia. W tym czasie najlepiej przygotować ciasto. 

Ciasto: 
  • 25 g drożdży 
  • 1 łyżka gęstej śmietany 12% 
  • 250 g mąki pszennej 
  • 80 g zimnego masła 
  • szczypta soli 
  • 50 g cukru pudru 
  • 1 jajko 
  • kilka kropli aromatu cytrynowego 

Rozkruszamy drożdże, dodajemy łyżkę śmietany i mieszamy, aby drożdże się rozpuściły. Na stolnicę wysypujemy mąkę, dodajemy pokrojone w małe kawałki zimne masło i kroimy nożem jak na kruche ciasto. Dodajemy resztę składników i zagniatamy na miękkie, elastyczne ciasto. Zostawiamy je aby odpoczęło i wracamy do masy makowej. 
  • 1 jajko (oddzielamy białko od żółtka) 
  • 1 łyżka cukru 
  • 1 kieliszek likieru Amaretto 
  • 2 łyżeczki mąki pszennej 
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej 
  • 10 g świeżych drożdży

Żółtko ucieramy z łyżką cukru, a białko ubijamy na sztywną pianę. 

Do masy makowej dodajemy Likier, żółtko, mąki i potarte na drobnych oczkach tarki drożdże. Dokładnie mieszamy. Na koniec dodajemy pianę z białka, mieszamy. 

Ciasto rozwałkowujemy na stolnicy obsypanej mąką, na grubość około 3-5 mm tak, aby krótsza krawędź prostokąta była równa długości keksówki. Na środek wykładamy masę makową i rozsmarowujemy ją równo pozostawiając około 3 cm odstęp od brzegów ciasta. 

Zwijamy ciasto na roladę, delikatnie, ciasta nie dociskamy. Nadajemy strucli kształt dłońmi, jeśli trzeba dociskamy delikatnie, tak aby na długość zmieściła się w keksówce. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Przekładamy tak, aby łączeniem ciasta do dołu. Wierzch strucli smarujemy mlekiem. Wstawiamy do zimnego piekarnika, na drugą półkę od dołu, grzanie góra-dół, włączamy na 180 stopni i od momentu nagrzania pieczemy przez 40 minut. Po tym czasie wyłączamy grzanie i pozostawiamy struclę na 5 minut w zamkniętym piekarniku. Wyjmujemy, studzimy i ozdabiamy dowolnie.

Komentarze

  1. Też nigdy nie podjęłam się wypiekania strucli, jakoś mnie te wszystkie procedury makowo-ciaściane odstraszały :)
    Twoja prezentuje się pięknie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Okazuje się, ze strach ma wielkie oczy :) tak naprawdę ani nie zajmuje to wiele czasu, ani nie jest trudne :)

      Usuń
  2. Nigdy nie robiłam i tez się boję zrobić takie cudo.
    Mama robiła.
    Nie piekę i nie podejmuje się...ale ja Ty mówisz, że dałaś radę, to kto wie.
    Nie ma rzeczy niemożliwych, a ciasta z makiem uwielbiam.
    Pozdrawiam :-)
    Irena-Hooltaye w podróży

    OdpowiedzUsuń
  3. Przepis jak u ciebie rzadko dość długi, może nie skomplikowany, ale bajeczny. też mam stracha przez struclami, raz czy dwa usiłowałam robić na cieście francuskim i o ile zjeść się dało, to wyglądało koszmarnie. Ponieważ jednak oswoiłam nieco ciasto drożdżowe, to spróbuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę :) tu jest krucho-drożdżowe - wiec dasz radę :) rzeczywiście jeden z niewielu długich przepisów na blogu :D

      Usuń
  4. Bardzo mi sie podoba to ciasto i skardnę tWój przepis, jak tylko będę robić strucle. Całość wygląda bajecznie!
    Wszystkiego zdrowego i szczęśliwego w 2021!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuje bardzo :) Tobie niech też się szczęści :)

      Usuń
  5. Muszę spróbować upiec cos takiego dla dzieci

    OdpowiedzUsuń
  6. Skuszę się ją zrobić, wygląda bardzo smacznie. Ogólnie jestem miłośniczką wszelakich makowców.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Makowce są wyjątkowe :) spróbuj, nie pożałujesz :)

      Usuń
  7. Miałam ochotę zrobić cosik takiego przed świętami, niestety w UK ciężko o dobry mak a jakoś nie jestem przekonana do masy makowej z puszki. Fajnie popatrzeć może za rok ale już w Polsce.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też staram się nie korzystać z gotowej masy, jeśli jednak mam pod ręką dodaję do niej masło, miód, bakalie, żółtko i ubite białko.

      Usuń
  8. Wyszła Ci piekna i z pewnością smaczna. U mnie w domu bardzo lubimy wypieki z makiem, więc często takie robie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) też często robię makowe, ale struclę pierwszy raz i nie ostatni :)

      Usuń
  9. Jak pięknie wyszła. Ja makowców nie lubię, ale moja Mamusia uwielbia.

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo lubię makowiec więc spróbuję go zrobić wg tego przepisu

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :) Napisz co o tym sądzisz :) Będę bardzo wdzięczna :)

Etykiety

akcja błyskawiczny piątek Alkohole ananas babeczki Babka Babka gotowana baleron banan barszcz batoniki bazylia bez pieczenia beza bezy biały barszcz bigos bigos ze słodkiej kapusty biszkopt biszkopty bita śmietana blok boczek botwinka Boże Narodzenie brokuły brzoskwinie budyniowy krem budyń bułki buraki bzu cannelloni cappuccino cebula chilli chipsy chleb Chłodniki chrzan Ciasteczka Ciasto ciasto francuskie ciasto naleśnikowe cukinia curry cynamon cytryna czarna porzeczka czarny bez czekolada czosnek danie obiadowe deser Dietetycznie do kawy do mięsa domowa przyprawa piernikowa domowa szynka domowa wędlina domowe musli domowe pieczywo domowej roboty Domowy ketchup domowy kisiel drożdże drożdżówka duszone dynia dżem fasola feta FIT Flaki granat granola gruszki grzyby suszone imbir jabłka Jajka jarmuż jednogarnkowe jogurt kajmak kajzerki kakao kakaowe kalafior kapary kapusta Kapusta modra kardamon karkówka karp kasza jaglana kawa kefir Keto kiełbasa ze słoika Kiszonki kiwi kluseczki kokos koktajl koktajlowe konfitura koperek kremówka Kruche kruszonka Kurczak kuskus kwiat czarnego bzu legumina lody łosoś Majonez Makaron maliny marchew marmolada Marynata masa serowa mascarpone masło orzechowe maślanka Mazurek mąka kukurydziana mąka orkiszowa mielone Mięsne mięta migdały miód młoda kapusta mogdały morele mozzarella Mrożonki Muffinki na grilla na kanapkę na kruchym spodzie Na słodko Na śniadanie na zakwasie na zimno na żeberkach naleśniki Nalewki Napoje nasiona chia nutella Obiad ogórki omlet orzechy otręby pszenne owsiane pancakes papryczka parmezan pasta jajeczna pasztet pączki pestki dyni pęczak pieczarki pieczone jabłko pieczone ziemniaki pieczywo pierniczki Piernik Pierogi pierś z indyka pierś z kurczaka pietruszka Pizza Placek Placki placuszki pomarańcze pomidorówka por porzeczki potrawy wigilijne przekąska Przepisy kulinarne Przetwory rabarbar rodzynki rogaliki Ryby ryż salami Sałatki schab seler ser serek sernik sezam skórka pomarańczowa skrzydełka Smalec soczewica solone orzeszki sorbet sos Sosy Surówka suszone pomidory suszony chrzan Sylwester syrop szaszłyki szparagi szpinak śledzie śliwki śliwki kalifornijskie Śniadanie/kolacja Świąteczne przygotowania z Sunflower Tarty Torty truskawki tuńczyk twaróg udka w kokilkach w occie w oleju Warzywa wątróbka Wielkanoc wino wiśnie Wuzetka z bakaliami z białek z lawendą z makaronem z makiem Z mąki Z olejem z owocami z piekarnika z szynkowara z warzywami zakwas zalewa octowa zapiekanka zielony szejk ziemniaki ziołowe Zrazy zupa-krem Zupy żeberka żurawina żurek