Konfitura pomarańczowa z imbirem

Konfiturę pomarańczową z imbirem robię zawsze na przełomie grudnia i stycznia. To jest czas, kiedy pomarańcze są najbardziej aromatyczne i najsmaczniejsze. Lubię ją za słodko-gorzkawy smak z nutą ostrości :) Polecam wszystkim, którzy cenią nietuzinkowe doznania smakowe.


  • 3 kg pomarańczy
  • sok z 1 cytryny
  • 1 szklanka wody
  • 150 g cukru
  • 4 cm kawałek imbiru
Pomarańcze należy wyszorować, sparzyć wrzątkiem, osuszyć i obrać ze skórki. Skórkę można zalać zimna wodą i zrobić Kandyzowaną. Cząstki pomarańczy pozbawić błonek i białych części i pokroić na drobne kawałki. Zagotować wodę z cukrem, gdy się rozpuści dodać pomarańcze, sok z cytryny, imbir starty na drobnych oczkach i cztery łyżki skórki kandyzowanej. Jeśli jej nie macie możecie dodać skórkę startą. Gotować na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając, aż do zgęstnienia. Słoiczki umyć, wyparzyć i osuszyć. Przełożyć konfiturę do słoiczków. Pasteryzować w piekarniku, w 130 stopniach przez 20 minut. Pamiętajcie, że czas liczymy od nagrzania piekarnika. Słoiki zostawiamy w piekarniku do całkowitego ostygnięcia. Przy pasteryzacji na sucho trzymajcie się zasady - zimne słoiki do zimnego piekarnika, gorące do gorącego :) 

Komentarze

  1. Brzmi niezwykle zachęcająco i tak też wygląda :) Przeraża mnie tylko jedna operacja: usuwanie błonek i białych części z tych pomarańczy, ale tutaj zawsze można jakiegoś przymusowego ochotnika wykorzystać, któremu obiecamy słuszną porcję tego specjału :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To rzeczywiście nie lada wyzwanie, ale na początek możesz zrobić z połowy składników, mniej pracy i przekonasz się, czy smak Ci odpowiada :)

      Usuń
  2. No i dałaś mi robotę na weekend Justynko :) ja jedyna w domu jem dżemy pomarańczowe ale taka z imbirem może i moi domownicy polubią :) wyglada bardzo apetycznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli lubisz takie oryginalne smaki, będziesz zadowolona z weekendowej roboty :D

      Usuń
  3. dżem z pomarańczy, hmm, robiłam ze skórki, był dobry, ale to to już mistrzostwo świata, co do skórek, to może je okroić? Będzie mniej pracy, ale te przetwory, które wymagają więcej zachodu zawsze są lepsze. Nie wiem dlaczego tak jest, ale to prawda.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Iwonko, jeśli nie uda Ci się tych skórek idealnie do zera obrać, to możesz już rozgotowane zmiksować :)

      Usuń
  4. Lubię oryginalne smaki. Kiedyś dostałam w prezencie słoiczek takiego dżemu, był wyborny. Do dzisiaj czuję jego smak. Pomarańcze są teraz faktycznie soczyste i smaczne. Do tego imbir.
    Zmobilizowałaś mnie do zrobienia kilku słoiczków .
    Pozdrawiam :-)
    Irena - Hooltaye w podróży

    OdpowiedzUsuń
  5. Wow! uwielbiam, chcę. To niezwykłe połączenie i chyba je popełnię wkrótce.

    OdpowiedzUsuń
  6. Uwielbiam wszystko, co pomarańczowe. Kiedyś robiłam coś podobnego, ale kompletnie o tym zapomniałam, więc dzięki, że mi przypomniałaś :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Oj chyba odnalazła byś się u mnie w UK i to szybko moja Kochana, taki dżem z gorzka nutą pomarańczy to niemal danie narodowe. Obowiązkowe na śniadanie z tostami.
    Swoją drogą bardzo lubię, pozdrawiam noworocznie 😃

    OdpowiedzUsuń
  8. Nigdy nie robiłam, ale wydaje mi się, że posmakowała by mi <3

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :) Napisz co o tym sądzisz :) Będę bardzo wdzięczna :)

Etykiety

akcja błyskawiczny piątek Alkohole ananas babeczki Babka Babka gotowana baleron banan barszcz batoniki bazylia bez pieczenia beza bezy biały barszcz bigos bigos ze słodkiej kapusty biszkopt biszkopty bita śmietana blok boczek botwinka Boże Narodzenie brokuły brzoskwinie budyniowy krem budyń bułki buraki bzu cannelloni cappuccino cebula chilli chipsy chleb Chłodniki chrzan Ciasteczka Ciasto ciasto francuskie ciasto naleśnikowe cukinia curry cynamon cytryna czarna porzeczka czarny bez czekolada czosnek danie obiadowe deser Dietetycznie do kawy do mięsa domowa przyprawa piernikowa domowa szynka domowa wędlina domowe musli domowe pieczywo domowej roboty Domowy ketchup domowy kisiel drożdże drożdżówka duszone dynia dżem fasola feta FIT Flaki granat granola gruszki grzyby suszone imbir jabłka Jajka jarmuż jednogarnkowe jogurt kajmak kajzerki kakao kakaowe kalafior kapary kapusta Kapusta modra kardamon karkówka karp kasza jaglana kawa kefir Keto kiełbasa ze słoika Kiszonki kiwi kluseczki kokos koktajl koktajlowe konfitura koperek kremówka Kruche kruszonka Kurczak kuskus kwiat czarnego bzu legumina lody łosoś Majonez Makaron maliny marchew marmolada Marynata masa serowa mascarpone masło orzechowe maślanka Mazurek mąka kukurydziana mąka orkiszowa mielone Mięsne mięta migdały miód młoda kapusta mogdały morele mozzarella Mrożonki Muffinki na grilla na kanapkę na kruchym spodzie Na słodko Na śniadanie na zakwasie na zimno na żeberkach naleśniki Nalewki Napoje nasiona chia nutella Obiad ogórki omlet orzechy otręby pszenne owsiane pancakes papryczka parmezan pasta jajeczna pasztet pączki pestki dyni pęczak pieczarki pieczone jabłko pieczone ziemniaki pieczywo pierniczki Piernik Pierogi pierś z indyka pierś z kurczaka pietruszka Pizza Placek Placki placuszki pomarańcze pomidorówka por porzeczki potrawy wigilijne przekąska Przepisy kulinarne Przetwory rabarbar rodzynki rogaliki Ryby ryż salami Sałatki schab seler ser serek sernik sezam skórka pomarańczowa skrzydełka Smalec soczewica solone orzeszki sorbet sos Sosy Surówka suszone pomidory suszony chrzan Sylwester syrop szaszłyki szparagi szpinak śledzie śliwki śliwki kalifornijskie Śniadanie/kolacja Świąteczne przygotowania z Sunflower Tarty Torty truskawki tuńczyk twaróg udka w kokilkach w occie w oleju Warzywa wątróbka Wielkanoc wino wiśnie Wuzetka z bakaliami z białek z lawendą z makaronem z makiem Z mąki Z olejem z owocami z piekarnika z szynkowara z warzywami zakwas zalewa octowa zapiekanka zielony szejk ziemniaki ziołowe Zrazy zupa-krem Zupy żeberka żurawina żurek