Kiedyś, właściwie nie tak dawno, upieczenie chleba na zakwasie wydawało mi się nie lada sztuką, a zrobienie zakwasu samemu wręcz niemożliwe. Jednak okazało się, tak jak w przysłowiu - nie taki diabeł straszny. Naczytałam się w Internecie, że jest problem, że często się psuje, że jak się pojawi pleśń - choć wielkości ziarnka piasku, wszystko trzeba wyrzucić. Zabierałam się do zakwasu jak pies do jeża i wiecie co, to był błąd. Bo nie było z nim żadnych problemów, a satysfakcja gwarantowana. Polecam Wam, to nie jest żadna sztuka trzeba wziąć sobie do serca kilka porad :) Zapraszam. 


  • czysty, wyparzony i suchy słoik
  • letnia woda
  • łyżka
  • drewniane lub plastikowe mieszadło
  • mąka żytnia - ja miałam pełnoziarnistą
  • gaza
  • gumka


Czas przygotowania - 5 dni.


Dzień 1
Do czystego, wyparzonego słoika wlewamy 5 łyżek letniej wody i wsypujemy 5 łyżek mąki, dokładnie mieszamy, przykrywamy gazą, zabezpieczamy gumką i pozostawiamy w ciepłym miejscu.


Kolejne dni
Po 24 godzinach zakwas należy przemieszać drewnianym mieszadłem, wlać 5 łyżek letniej wody i wsypać pięć łyżek mąki. Dalej postępować jak w pierwszym dniu.


Jeśli tworzy się Wam kożuszek można go zebrać i wyrzucić, u mnie jednak nie miało to miejsca. Zakwas jest gotowy szóstego dnia. 
Dobry zakwas pachnie kwasem i ma pęcherzyki powietrza.



Komentarze

  1. Kiedyś miałam chęć wziąć się za pieczenie chleba. Chyba do tego wrócę. Przydatny poradnik :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakoś nie mam takiego talentu do pieczenia chleba. Jednak kiedy widzę takie przepisy to mam ogromną ochotę spróbować, nawet gdyby mi się nie udał. Super wszystko tłumaczysz i jak wspomniałam aż chce mi się zaraz lecieć do kuchni i działać :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Justynko fajnie że napisałaś ten przepis na zakwaz i ja z chęcią podejdę jeszcze raz do zrobienia chleba na zakwasie :) nie wiem ile razy już robiłam i za każdym razem klapa... nie weim co ja źle robię że mi nie wychodzi, ojciec mój piekarz, całe życie piekl najlepszy chlebek na zakwasie a ja jego córka i noga że mnie bo za kwasu zrobić nie umiem :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Justysiu u Ciebie jest zawsze przepysznie i mnóstwo pomysłów kulinarnych, jestem zachwycona

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja też do zakwasu podchodzę jak pies do jeża. Boje się go. Naczytałam się niesamowitości i zawsze brakuje mi odwagi. Może z Twojego przepisu wyjdzie? Muszę się wreszcie odważyć.

    OdpowiedzUsuń
  6. Piekę chleb na zakwasie regularnie. Co miesiąc mamy wirtualną piekarnię, do której zapraszam w imieniu wszystkich uczestników. Taki upieczony chleb daje tyle radości i satysfakcji☺️ Brawo ☺️

    OdpowiedzUsuń
  7. Kochana... jakże Ci dziękuję za ten przepis. Właśnie miałam szukać przepisu... jasnowidz z Ciebie, czy co?
    Poproszę jeszcze przepis na chleb :)
    Uściski - Kasia

    OdpowiedzUsuń
  8. Piekę chleb na zakwasie regularnie! Nie wyobrażam sobie na ta chwilę inaczej! Taki zakwas, to skarb 💙

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :) Napisz co o tym sądzisz :) Będę bardzo wdzięczna :)

Etykiety

akcja błyskawiczny piątek Alkohole ananas babeczki Babka Babka gotowana baleron banan barszcz batoniki bazylia bez pieczenia beza bezy biały barszcz bigos bigos ze słodkiej kapusty biszkopt biszkopty bita śmietana blok boczek botwinka Boże Narodzenie brokuły brzoskwinie budyniowy krem budyń bułki buraki bzu cannelloni cappuccino cebula chilli chipsy chleb Chłodniki chrzan Ciasteczka Ciasto ciasto francuskie ciasto naleśnikowe cukinia curry cynamon cytryna czarna porzeczka czarny bez czekolada czosnek danie obiadowe deser Dietetycznie do kawy do mięsa domowa przyprawa piernikowa domowa szynka domowa wędlina domowe musli domowe pieczywo domowej roboty Domowy ketchup domowy kisiel drożdże drożdżówka duszone dynia dżem fasola feta FIT Flaki granat granola gruszki grzyby suszone imbir jabłka Jajka jarmuż jednogarnkowe jogurt kajmak kajzerki kakao kakaowe kalafior kapary kapusta Kapusta modra kardamon karkówka karp kasza jaglana kawa kefir Keto kiełbasa ze słoika Kiszonki kiwi kluseczki kokos koktajl koktajlowe konfitura koperek kremówka Kruche kruszonka Kurczak kuskus kwiat czarnego bzu legumina lody łosoś Majonez Makaron maliny marchew marmolada Marynata masa serowa mascarpone masło orzechowe maślanka Mazurek mąka kukurydziana mąka orkiszowa mielone Mięsne mięta migdały miód młoda kapusta mogdały morele mozzarella Mrożonki Muffinki na grilla na kanapkę na kruchym spodzie Na słodko Na śniadanie na zakwasie na zimno na żeberkach naleśniki Nalewki Napoje nasiona chia nutella Obiad ogórki omlet orzechy otręby pszenne owsiane pancakes papryczka parmezan pasta jajeczna pasztet pączki pestki dyni pęczak pieczarki pieczone jabłko pieczone ziemniaki pieczywo pierniczki Piernik Pierogi pierś z indyka pierś z kurczaka pietruszka Pizza Placek Placki placuszki pomarańcze pomidorówka por porzeczki potrawy wigilijne przekąska Przepisy kulinarne Przetwory rabarbar rodzynki rogaliki Ryby ryż salami Sałatki schab seler ser serek sernik sezam skórka pomarańczowa skrzydełka Smalec soczewica solone orzeszki sorbet sos Sosy Surówka suszone pomidory suszony chrzan Sylwester syrop szaszłyki szparagi szpinak śledzie śliwki śliwki kalifornijskie Śniadanie/kolacja Świąteczne przygotowania z Sunflower Tarty Torty truskawki tuńczyk twaróg udka w kokilkach w occie w oleju Warzywa wątróbka Wielkanoc wino wiśnie Wuzetka z bakaliami z białek z lawendą z makaronem z makiem Z mąki Z olejem z owocami z piekarnika z szynkowara z warzywami zakwas zalewa octowa zapiekanka zielony szejk ziemniaki ziołowe Zrazy zupa-krem Zupy żeberka żurawina żurek