Wigilijne tradycje i zwyczaje - pół żartem, pół serio

   Wigilia to dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia. Tradycyjnie wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdy. To nawiązanie do betlejemskiej gwiazdy, która oznajmiła narodzenie Jezusa. 

Wieczerze wigilijną, w Polsce postną, rozpoczyna wspólna modlitwa i czytanie fragmentu Ewangelii opisującego narodzenie Jezusa, po tym następuje łamanie się opłatkiem i składanie życzeń. Na stole, przykrytym białym obrusem z siankiem pod spodem, ustawia się jedno nakrycie dla niezapowiedzianego gościa. Na wigilijnym stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, a potraw powinno być dwanaście. Każdej należy spróbować, co ma zapewnić szczęście przez cały rok. Po wieczerzy wigilijnej śpiewa się kolędy i rozpakowuje prezenty.
A teraz pół żartem:
- Ilość pestek zjedzonego w wigilię jabłka oznacza miłość - gdy liczba pestek jest parzysta to oznacza, że się zakochasz a jeśli pestek będzie więcej niż sześć, to twoje szczęście będzie podwójne.
- Jeśli w Wigilię jako pierwszy gość przekroczy próg naszego domu mężczyzna, wtedy szczęście na pewno nas nie opuści, aż do następnej Wigilii.
- Jeśli w Wigilię pierwsza odwiedzi nas kobieta, wówczas zwiastuje to choroby i troski.
- Łuska z karpia spożytego podczas wieczerzy wigilijnej zachowana w portfelu będzie przez cały rok przyciągać pieniądze.
- W wigilię nie należy niczego swojego pożyczać, bo wróży to straty.
- Przed wieczerzą należy zdjąć pranie. Jeśli zostanie, to kłopoty z tego roku przeniosą się na kolejny.
- Najdłużej będzie żyć ten kto wyciągnie najdłuższe źdźbło siana.
- Od pasterki do Trzech Króli trwa okres zwany dwunastnicą. Dwanaście dni z rzędu wróżą pogodę w poszczególnych miesiącach nowego roku.
-“Jak w wigilię jasno, to w stodołach ciasno” - rozgwieżdżone niebo w noc wigilijną zapewnia urodzaj.
- Umieszcza się w jednym uszku w barszczu grosika, dla tego kto na niego trafił szykowało się szczęście przez najbliższy rok.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :) Napisz co o tym sądzisz :) Będę bardzo wdzięczna :)

Copyright © 2016 Sunflower - w wolnej chwili... , Blogger